Mentoring w zarządzaniu
- Kim jest mentor?
- Jakie są podstawowe umiejętności mentora?
- Czym mentor różni się od coacha?
Mentor to człowiek mający określone doświadczenie zawodowe, to ekspert z danej dziedziny, branży lub firmy, ale również opiekun, nauczyciel i przewodnik. Mentor to lider mający rozległą wiedzę, stanowiący wzór dla podopiecznego. Z założenia ma bardzo wysokie kompetencje. Doradza podopiecznemu dzięki wcześniej wypracowanym metodom oraz skupia się na jego rozwoju zawodowym. Mentorem może być pracownik z dużym doświadczeniem lub osoba o wysokiej pozycji w hierarchii organizacyjnej. Umiejętnie wspiera rozwój innych, ma czas na spotkania i rozmowy. Do podstawowych umiejętności mentora można zaliczyć między innymi:
- planowanie pracy,
- precyzyjne wypowiadanie się na określony temat,
- aktywne słuchanie,
- zadawanie odpowiednich pytań,
- stosowanie konstruktywnej krytyki,
- rozwijanie kompetencji i umiejętności u podopiecznych.
Mentor to osoba dysponująca rozległą siecią kontaktów, mogąca się pochwalić znaczącymi osiągnięciami, cieszy się także autorytetem wynikającym z kierowania w życiu określonymi wartościami. Rola mentora polega przede wszystkim na pomaganiu osobie uczącej się rozwijać w pełni swój potencjał, co przedstawiono w tabeli 1.
Mentor to osoba, która dzięki osobistemu zaangażowaniu i doświadczeniu jest w stanie służyć radą, wsparciem i pomocą podopiecznemu, w tych dziedzinach, w których jest potrzebny. To zaufany przewodnik, towarzysz, nauczyciel. Związek pomiędzy mentorem i jego uczniem jest związkiem dynamicznym, opiera się na zaufaniu, chęci spędzenia razem czasu, wzajemnym uczeniu się od siebie i dzieleniu doświadczeniem życiowym.
Obowiązki mentora przedstawiono na rysunku 2.
Mentor to również:
- wyzwanie – pomaga podopiecznemu w uzyskaniu obiektywnego obrazu siebie, nie boi się mówić o sprawach „niewygodnych” i trudnych,
- współtwórca rozwoju (kariery) – pomaga uczącemu się rozpoznawać i badać nowe sytuacje, nowe obiekty lub obszary, interesuje się rozwojem jego kariery zawodowej,
- doradca – jest pozytywnie nastawionym słuchaczem, który pomaga podopiecznemu poszukiwać własnych rozwiązań problemów,
- budujący samozaufanie – pomaga ludziom przyjmować odpowiedzialność za własny rozwój, uczy ich tego rozwoju.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 75% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.