7 sztuczek najlepszych negocjatorów oraz 7 grzechów głównych… czyli co warto wiedzieć na temat negocjacji
Negocjowanie to czasami maska, jaką zakładamy podczas ustalania tego, co dla nas istotne. Czasami jesteśmy jak wilk w owczej skórze, a czasami stajemy się owcami, które przypominają krwiożercze wilki. Niezależnie od charakteru, osobowości, stylu, jaki przyjmujemy, lub wyznaczonego celu, dobrzy negocjatorzy są osobami, z którymi warto robić interesy. Zwłaszcza jeśli ten dobry negocjator jest po naszej stronie.
Jak prowadzić negocjacje:
Ustal jasne cele
dla każdego punktu i wyjaśnij kontekst, z którego te cele wynikają. Nie spiesz się, a gdy masz wątpliwości, naradź się.
Bądź dobrze przygotowany,
opierając się na pewnych danych przy jasno określonych celach.
Zachowuj elastyczność stanowiska
oraz dowiedz się, jaka jest motywacja działań drugiej strony. Nie grzęźnij… Jeśli nie ma żadnego postępu w jakimś punkcie, przejdź do innego i wróć do tego później. Staraj się utrzymać impet do porozumienia. Doceniaj znaczenie zachowania twarzy przez drugą stronę.
Naucz się oceniać, słuchać i obserwować,
oceń każde posunięcie w świetle twoich celów. Po każdym posunięciu upewnij się, że wiesz, z czym jest powiązane. Zdobądź opinię sprawiedliwego, ale stanowczego.
Panuj nad emocjami…
nie tylko swoimi.
Pamiętaj też, że negocjacje są z natury procesem kompromisowym. Naucz się rozumieć innych – może ci się to opłacić w trakcie negocjacji.
Bierz pod uwagę wpływ obecnych negocjacji na przyszłe.
Negocjacje to sposób, dzięki któremu co najmniej dwie osoby uzyskują możliwie korzystne rozwiązanie. Negocjacje to każda rozmowa podjęta w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska. Negocjacje to każde działanie mające na celu ochronę interesów. Dlatego warto wiedzieć, jakie strategie warto obrać w zależności od stanowiska, jakie chcemy przyjąć w konkretnej sytuacji. Warto także wiedzieć, jakie są zasady, czym się kierować i na co zwracać uwagę w negocjowaniu i argumentowaniu.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 91% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.