Zasady rozwiązania umowy z pracownikiem
Rozstanie z pracownikiem, niezależnie od przyczyny, wiąże się z silnymi emocjami po obu stronach. Warto jednak zachować spokój, żeby uniknąć błędów, które mogą przysporzyć wielu problemów, a w ostateczności skutkować oddaniem sprawy do sądu przez byłego pracownika.
Z oczywistych względów najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy o pracę w drodze porozumienia stron, które gwarantuje uwzględnienie interesów wszystkich zainteresowanych. Jest ono jednak możliwe tylko w sytuacji, kiedy między pracodawcą a pracownikiem nie ma konfliktu. Jeżeli natomiast interesy stron są sprzeczne lub z różnych względów nie mogą dojść do porozumienia, pozostaje tylko możliwość skorzystania z jednostronnego rozwiązania umowy (za wypowiedzeniem lub w skrajnych przypadkach bez wypowiedzenia).
Wypowiedzenie
22 lutego 2016 r. zniknęły różnice w zasadach wypowiadania umów o pracę na czas określony. Do niedawna umowę o pracę na czas określony można było rozwiązać w drodze wypowiedzenia jedynie, jeśli została ona zawarta na dłużej niż 6 miesięcy, a strony przewidziały taką ewentualność w samej umowie.
Obecnie każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem niezależnie od okresu, na jaki została zawarta.
Termin wypowiedzenia zależy od okresu pracy u danego pracodawcy i wynosi – w przypadku umów na czas nieokreślony oraz określony:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
W przypadku umów na okres próbny okres ten wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W szczególnych sytuacjach okresy wypowiedzenia mogą zostać skrócone, np. przy ogłoszeniu upadłości firmy. W takim wypadku można skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, jednak maksymalnie do miesiąca. Pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.