Kreatywny naming od A do Z

  • Na co zwrócić uwagę tworząc nazwę produktu i jak przebiega proces namingu?
  • Jakie metody mogą uratować życie, kiedy zabraknie kreatywności?
  • Dlaczego algorytmy i nowe technologie to czasem ostatnia deska ratunku?
ECOM_18_41.jpg

Z wyborem nazwy dla produktu jest trochę jak z wyborem imienia dla dziecka. To niezmiernie ważna, ale i trudna kwestia. Co ma powiedzieć osoba, która staje przed wyzwaniem nazwania swojego produktu? Możliwości jest jeszcze więcej niż w przypadku poszukiwania imienia. Jak wybrać nazwę, która zostanie zapamiętana? Jak znaleźć tę jedyną... nazwę idealną?

Im więcej produktów na rynku, tym trudniej znaleźć innowacyjną i unikatową nazwę dla swojego produktu lub usługi. Dlatego właśnie proces namingu jest coraz większym wyzwaniem zarówno dla twórców produktu, jak i marketerów odpowiedzialnych za ten obszar. Podstawą jest przemyślany proces namingu oraz kreatywność generowana różnymi metodami.

Na co zwrócić uwagę tworząc nazwę?

Nike, Coca-Cola czy Apple – co wyróżnia te nazwy i sprawia, że to właśnie one zostają zapamiętane? Oczywiście za każdą z nich stoi produkt, jego historia, jakość, obsługa klienta i wiele innych czynników, jednak to właśnie nazwa jest elementem, dzięki któremu klient albo zwróci uwagę na produkt, albo pójdzie dalej. Na rysunku 1 przedstawiono 3 elementy, na które należy zwrócić uwagę tworząc nazwę.

Proces namingu krok po kroku

Najlepsza nazwa to taka, która powstaje na styku emocji i rozumu. Za ten pierwszy aspekt w dużej mierze odpowiada nasza kreatywność, dzięki której tworzymy nazwy, które po prostu się nam podobają. Nie możemy jednak zapominać o tym, że nazwa powinna spełniać określone cele – być przemyślanym elementem strategii marki. Dlatego właśnie tak istotny jest konsekwentny proces namingu. Jak wygląda on w praktyce?

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 83 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 83 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 83 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 83 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM