10 miejsc w Internecie, które powinien odwiedzić każdy handlowiec
Zawód handlowca wydaje się nieśmiertelny, chociaż coraz częściej słyszy się głosy, że to może się zacząć zmieniać. W przyszłości mają szansę utrzymać się tylko tacy sprzedawcy, którzy zasługują na miano eksperta, czyli specjalisty mającego ponadprzeciętną wiedzę w danej dziedzinie lub branży, wyróżniającego się na tle zwykłych handlowców, oferującego klientom pewnego rodzaju wartość dodaną. Wiele osób zastanawia się, co może zrobić, żeby zasłużyć na takie miano, a spora część uważa, że wymaga to dodatkowych, nawet sporych nakładów finansowych. W niektórych działach panuje przekonanie, że tylko profesjonalne szkolenia skrojone pod konkretną firmę przyniosą wymierne lub wręcz spektakularne efekty. W dużej mierze to prawda, szkolenia podwyższają wiedzę oraz przynoszą satysfakcjonujące rezultaty, ale jeśli handlowiec nie ma dostępu do szkoleń, to musi znaleźć inne rozwiązanie. Można w łatwy sposób dotrzeć do skarbnicy wiedzy i stale podwyższać swoje kompetencje, nie wydając ani złotówki lub naprawdę niewiele. Wystarczy regularnie zaglądać na wybrane strony internetowe i czerpać z nich wiedzę. Przeczytaj zatem i sprawdź, czy zaglądasz w te miejsca regularnie.
1. LinkedIn
Pierwsze miejsce, które jest wręcz obowiązkowym punktem na tej liście, choć często niedocenianym przez handlowców, to platforma LinkedIn. To międzynarodowy serwis społecznościowy łączący ludzi w celach zawodowo-biznesowych. Został założony prawie 20 lat temu – w 2002 roku, a uruchomiony w maju 2003 roku. W lutym bieżącego roku portal LinkedIn miał już 740 milionów użytkowników w 200 krajach. Dlaczego warto tutaj zaglądać? Odpowiedź jest dosyć prosta. To nie jest portal typu Facebook. Nie znajdziesz tam zdjęć z wakacji ani z klasowej imprezy. Portal jest wyłącznie biznesowy, a wielu trenerów sprzedaży oraz ekspertów dzieli się swoją wiedzą lub jej dużą częścią zupełnie za darmo. Te działania mają na celu budowanie własnej marki, a docelowo zachęcenie do siebie potencjalnych klientów. Tutaj trzeba najpierw dać coś od siebie, żeby coś otrzymać, dlatego kontent jest naprawdę wartościowy. Można tu znaleźć specjalistyczne artykuły, porady, felietony, wywiady, recenzje książek, ale też darmowe webinary, konferencje i inne wydarzenia branżowe. Większość materiałów jest bezpłatna. Dodatkowo warto być tutaj aktywnym. Udzielając się i komentując posty, można często uzyskać odpowiedzi na nurtujące, trudne pytania.
2. Storytel i Audioteka
W celu zgłębienia wielu sprzedażowych tematów zachęcam do regularnego korzystania ze strony www.storytel.pl, gdzie opłacając stały miesięczny abonament uzyskuje się nielimitowany dostęp do 100 000 audiobooków i e-booków zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wśród wielu kategorii dwie szczególnie polecane są dla handlowców. Pierwsza to biznes i ekonomia, a druga to rozwój osobisty. Zaglądając tam, można z łatwością trafić na specjalistyczne pozycje i poszerzyć wiedzę nie tylko z zakresu kompetencji miękkich, ale też konkretnych tematów i zagadnień sprzedażowych. Dodatkowo dotrzeć też można do podcastów. Jednym z nich są „Finanse bardzo osobiste”, prowadzone przez Marcina Iwucia, gdzie poruszanych jest wiele zagadnień przydatnych właśnie w sprzedaży, biznesie i ekonomii. Dużym plusem jest możliwość zainstalowania aplikacji w telefonie, dzięki czemu możliwe jest słuchanie książek i podcastów o dowolnej porze i w dowolnym miejscu, w dodatku także w trybie offline.
Obok platformy Storytel drugą polecaną przeze mnie stroną z tej samej kategorii jest www.audioteka.pl. Różnica polega na tym, że tutaj za każdego audiobooka płaci się oddzielnie, chociaż jest też możliwość wykupienia miesięcznej subskrypcji, dzięki czemu pewną pulę książek ma się w cenie, a za inne płaci się tylko 19,90 zł. Dodatkowo dużym ułatwieniem jest to, że przed zakupieniem konkretnej pozycji istnieje możliwość przesłuchania części książki za darmo, na przykład pierwszych 20–40 minut. Daje to szansę na zapoznanie się z treścią i oceny przydatności danych treści. Po zarejestrowaniu się na platformie pierwsze 14 dni jest za darmo. To wystarczająco dużo czasu, żeby poznać możliwości portalu. Podobnie jak w przypadku Storytel, tutaj także mamy do czynienia z aplikacją na urządzenia mobilne. Dużym plusem tej platformy jest o wiele szersza biblioteka pozycji branżowych i ciągle pojawiają się nowe audiobooki. Szybko, tanio i wygodnie, ale głównie dla tych handlowców, którzy nie mają problemu z przyswajaniem wiedzy w postaci słuchanej.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 56% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.