Magazyny ostatniej mili. Pandemia sprzyja magazynom blisko miast i nowym technologiom
- Jakie wyzwania stawia pandemia COVID-19 rynkowi logistycznemu i magazynowemu?
- W jaki sposób magazyny obecnie konkurują o klientów z branży e-commerce?
- Jak transformacja cyfrowa wpływa na ofertę kupna i najmu powierzchni magazynowych?
Pandemia napędza rozwój rynku magazynowego. Znaczący udział w tym procesie ma e-commerce, który jednocześnie stawia przed branżą logistyczną nowe wyzwania. Są to przede wszystkim presja odpowiednio wysokiej dostępności produktów i maksymalnie szybkiej dostawy – tego oczekują konsumenci. Dlatego na znaczeniu zyskuje cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja procesów w magazynach oraz ich lokalizacja. Wśród nowych inwestycji w czasach pandemii nie brakuje magazynów ostatniej mili, położonych na obrzeżach dużych miast, które wyraźnie usprawniają dostawy i zwroty produktów.
Z dużą cyfrową transformacją w sektorze magazynowym tak naprawdę mieliśmy do czynienia już kilka lat temu. Obecnie wszystkie procesy są skomputeryzowane, ale wciąż jest jeszcze przestrzeń do rozwoju. W tej chwili nie ma już magazynów, w których opisuje się coś ręcznie – wszystko ma specjalny kod. To nie tylko kwestia przyspieszenia procesów i oszczędności czasu, ale też lepszej organizacji i ograniczenia kosztów. Wszystkie operacje w magazynach są oparte na systemach informatycznych i firmy nie wyobrażają sobie działania bez cyfrowego wsparcia. Sytuacja związana z pandemią dodatkowo zwiększa znaczenie informatyzacji w sektorze i ją przyspiesza. Rozwój sprzedaży internetowej wymaga szybkich i precyzyjnych systemów, co wiąże się z potrzebą posiadania bardzo zaawansowanych innowacji. Dlatego firmy szczególnie doceniają rozwój i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w magazynach. Z naszych danych wynika, że dla 88% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych wdrożenie rozwiązań technologicznych jest kluczowe w uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej. Jeszcze rok wcześniej uważało tak 7 na 10 zapytanych. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja związana z pandemią przyspieszy ten wzrost w kolejnych miesiącach, bo firmy, które jeszcze przed pandemią nie były gotowe na automatyzację, teraz nie mają już wyjścia i muszą ją wdrożyć.
Innowacje na polskim rynku wciąż w rozwoju
Automatyzacja procesów w magazynach wspiera m.in. wydajność, transparentność operacyjną i współpracę z klientami. Przedsiębiorstwa doskonale zdają sobie sprawę z tego potencjału i chcą go rozwijać. Z naszych danych wynika, że dla 22% przedstawicieli firm logistycznych, produkcyjnych i handlowych w najbliższych latach kluczowa będzie automatyzacja i robotyka, 20% za najważniejsze dla branży uważa big data i blockchain, a 19% chce stawiać na aktualizację lub wymianę istniejących rozwiązań. W naszej pracy obserwujemy coraz większą liczbę projektów uwzględniających automatyzację procesów, tego typu obiekty powstają już w wielu lokalizacjach. Na przykład w pełni zautomatyzowana powierzchnia magazynowa, przy której wyborze doradzaliśmy, wykorzystująca zaawansowane technologicznie roboty, powstaje obecnie w Goleniowie. Budowany przez dewelopera 7R magazyn BTS dla szwedzkiej spółki Hultafors Group zostanie oddany do użytku w 2021 roku. Spośród innych tego typu obiektów wyróżnia go system automatyzacji AutoStore, do szybkiego i efektywnego składowania oraz kompletacji zamówień. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie premierowe – będzie to pierwszy tego typu system w Polsce. Dodatkowo, instalacja zostanie zabezpieczona ponadstandardowymi urządzeniami przeciwpożarowymi.
Co ważne, nowoczesne rozwiązania w magazynach pozwalają firmom lepiej spełniać warunki zrównoważonego rozwoju i działać bez szkody dla środowiska. Inwestorzy rynku magazynowo-przemysłowego coraz chętniej sięgają po certyfikaty LEED oraz BREEAM, które świadczą o przyjazności budynku dla środowiska, m.in. w zakresie zużycia energii, emisji zanieczyszczeń, zużycia wody czy jakości środowiska wewnętrznego. Tego typu rozwiązania stanowią ważny atut w walce o najemców, z których wielu wdrożyło zasady zrównoważonego rozwoju wewnątrz swojej organizacji i oczekują tego samego od swoich partnerów. Z naszych danych wynika, że w całej Europie aż 93% inwestorów deklaruje uwzględnianie w swoich decyzjach kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Z przyjemnością obserwujemy, jak z roku na rok podnoszą się standardy w magazynach.
Jeżeli chodzi o innowacje, takie jak wykorzystywanie dronów do transportowania przesyłek, to w Polsce pojawiły się pierwsze próby takich działań. Związane były jednak z branżą medyczną, której potrzeby są obecnie na pierwszym planie i wymagają innowacyjnego podejścia. Pandemia może przyspieszyć rozwój takich inicjatyw, ponieważ znacząco usprawniają one dostarczanie niezbędnych produktów osobom np. na kwarantannie. W przyszłości drony faktycznie mogą być wykorzystywane do dostarczania także komercyjnych przesyłek.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 52% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.