Jak skutecznie komunikować się z szefem w trudnych sytuacjach?
- Jak komunikować przełożonym napotkane trudności?
- Jak prowadzić rozmowę z trudnym szefem?
- Jak powinna przebiegać rozmowa o ciężkich i drażliwych tematach?
Dobra i skuteczna komunikacja w miejscu pracy jest jedną z kluczowych kompetencji, którą powinni mieć wszyscy pracownicy, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Zdarzają się organizacje, w których króluje przekonanie, że to szef ma rację, niezależnie od kontekstu czy problemu. Takie podejście pokutuje nieefektywną współpracą oraz frustracją, a nawet decyzją o zmianie pracy. Co wobec tego możesz zrobić, aby skutecznie komunikować się ze swoim szefem w sytuacjach, które są wymagające, a temat trudny?
Umiejętność rozmowy o niełatwych sprawach z przełożonym wpływa na poprawę własnej efektywności, satysfakcję z pracy, a także na same kontakty z przełożonym. Jeśli odbierasz swojego przełożonego jako osobę nie tylko godną zaufania i kompetentną, ale również zawsze chętną do wsparcia i poszukiwania najkorzystniejszych rozwiązań, to dylemat, czy należy informować go o napotkanych trudnościach oraz w jaki sposób to zrobić, nie będzie istniał.
Jeśli odczuwasz obawę przed taką rozmową, może to destrukcyjnie wpływać na twoją pracę, współpracę w zespole i osiągane wyniki. Niestety na to, jaki jest twój szef, nie masz wpływu. Masz natomiast wpływ na twoje nastawienie, umiejętności i sposób poruszania wymagających tematów i zachowania w trudnych sytuacjach. Co zatem należy robić i czego unikać, by skutecznie komunikować się z szefem?
Jak rozmawiać z szefem?
Zdarzają się relacje z przełożonym, które przenoszą się na grunt prywatny. Niezależnie od stopnia spoufalenia się, miejsca spotkań czy poruszanych w rozmowie tematów, szef zawsze nim pozostanie. Nawet jeśli w danym momencie nie wykonujesz jego poleceń, tylko wspólnie pijecie kawę, zależność nadal istnieje. W tym momencie pojawia się najczęstszy błąd pracownika, czyli nadmierne spoufalanie się podczas nieformalnych spotkań, np. wyjazdów integracyjnych czy wyjść po pracy. Dlaczego jest to błąd, który przekłada się na kontakty w pracy? Otóż nasz mózg pracuje w dość nieskomplikowany sposób – nie umie odseparować wyobrażeń o danej osobie w różnych miejscach i czasie. Każdy rodzaj interakcji z daną osobą: w miejscu pracy czy poza nią odczytuje w jeden, całościowy obraz. Na tej podstawie kształtuje sobie pogląd i tryb zachowań wobec danej osoby. Co wobec tego robić, aby nie doprowadzać umysłu do konfuzji? Zasada złotego środka jest najlepsza. Bez odchyleń w żadną ze stron należy zachowywać umiar w kontaktach, poruszanych tematach, by z wyczuciem się zintegrować z szefem, ale nie przekroczyć granicy prywatności.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.