Zakup oprogramowania w chmurze - na co zwrócić uwagę? Wskazówki prawnika
- Czym jest oprogramowanie SaaS?
- Jaki jest charakter prawny umowy w modelu SaaS?
- Co zawrzeć w jej treści?
Czym jest oprogramowanie SaaS?
Udostępnianie oprogramowania komputerowego w modelu SaaS to usługa świadczona drogą elektroniczną. Polega na zdalnym udostępnianiu użytkownikom oprogramowania bez konieczności instalacji bezpośrednio na własnym sprzęcie i posiadania fizycznego nośnika (np. płyty CD, pendrive). Innymi słowy, za pośrednictwem Internetu użytkownik ma możliwość łączenia się z aplikacjami opartymi na chmurze i korzystania z nich na określonych warunkach. Przykładem takiego oprogramowania mogą być: poczta e-mail w sieci Web, aplikacje do zarządzania relacjami z klientami (CRM), kalendarz. W modelu SaaS użytkownik otrzymuje już gotowe narzędzie pracy.
Co warto wziąć pod uwagę, chcąc skorzystać z usługi w modelu SaaS?
Przed wdrożeniem systemu chmurowego należy zastanowić się nad takimi zagadnieniami jak:
- dopuszczalność zastosowania oprogramowania SaaS w sektorze naszej działalności,
- regulacje i wymogi prawne dotyczące sektora działalności takie jak: ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa, przetwarzanie danych osobowych, aspekty prawnopodatkowe,
- analiza profilu firmy i dopasowanie modelu do indywidualnych potrzeb,
- weryfikacja rynku dostawców usług i porównanie ofert.
Skorzystanie z oprogramowania w chmurze może być wyłączone ze względu na przepisy szczególne bądź wewnętrzne regulacje korporacji. Ważne jest uprzednie sprawdzenie, czy w naszej firmie nie ma wymogu korzystania z oprogramowania stworzonego w obrębie własnej organizacji.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.