Rywalizacja w pracy, czyli cichy zabójca wewnętrznej motywacji
- Dlaczego „zdrowe współzawodnictwo” w większości przypadków wcale nie jest zdrowe?
- Na czym polega efekt synergii i dlaczego warto do niej dążyć?
- Do jakich dysfunkcji może prowadzić nadmierna rywalizacja w zespole?
Wielu menedżerów zakłada, że rywalizacja w pracy jest pozytywnym czynnikiem, który podnosi wyniki zespołu. W tym artykule podważę tę tezę, pokazując lepszy sposób na angażowanie pracowników w codzienne zadania.
Traktowanie współpracowników jak konkurentów jest jak udział w grze „Kto okaże się lepszy”. Zaczynamy mieć tendencję do etykietowania człowieka poprzez osiągnięcia. Jeśli „jesteś tak dobry, jak twój ostatni wynik”, z góry zakładasz, że w miesiącach z gorszymi osiągnięciami jesteś słaby. Satysfakcja z rezultatów jest więc krótkotrwała, zmienna i poddawana wiecznej próbie. Źródło samooceny usytuowane na zewnątrz powoduje poczucie ciągłego zagrożenia, stresu oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Napięcia, które rodzą się z takiego myślenia, mogą zabrać całą przyjemność z wykonywanej pracy. A przecież pełną efektywność personalną osiągamy w stanie dokładnie przeciwnym: gdy jesteśmy w pełni skoncentrowani na chwili obecnej, pochłonięci pracą, oddani bieżącej czynności. Taką wydolność możemy uzyskać, jeśli nasz umysł nie jest zanieczyszczony wyścigiem po palmę pierwszeństwa.
Współpraca
W środowiskach mocno rywalizujących na pierwszy plan wychodzi indywidualny wynik jednostek, co z góry odsuwa pracę zespołową na dalszy plan. Wspólne poczucie celu zostaje więc osłabione dążeniem do osobistego sukcesu. Kooperacja, która jest jedną z największych wartości dodanych zorganizowanej załogi, przestaje być postrzegana jako dobro nadrzędne. A jak wiadomo, grupa zgranych osób, pracujących we wspólnym celu, może osiągnąć efekt synergii, znacznie przekraczając możliwości zarezerwowane dla pojedynczych członków. I tak kilku pracowników, którzy się uzupełniają, wspierają i dopełniają, może zwielokrotnić efekt końcowy, wykonując pracę, znacznie przekraczającą możliwości każdego z osobna. W takich sytuacjach mamy do czynienia z potencjałem różnorodności, który znacznie rozszerza możliwości zespołu. Z perspektywy firmy korzystne więc będzie stwarzanie warunków łączenia sił i współuczestnictwa w codziennych wyzwaniach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 67% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.