Monitorować, śledzić, sprawdzać…
Dodatkowy nadzór często jest stosowany jako remedium na problemy z wydajnością czy efektywnością. Chodzi o to, że firmy chcą mieć pewność, czy pracownicy w czasie pracy rzeczywiście wykonują swoje zadania tak, jak życzyłby sobie tego pracodawca. Jest to jeden obszarów, w którym występuje potrzeba monitorowania.
Telewizja przemysłowa (Closed-Circuit Television – CCTV) to zabezpieczenie najczęściej spotykane w monitorowaniu pracowników. Na czym polega praca CCTV? Oczywiście, zależy to od przyjętego modelu. Może to być „model angielski”, gdzie głównym celem jest zgromadzenie i zabezpieczenie materiału dowodowego na potrzeby konkretnej sprawy. Model ten nie jest jednak wystarczająco efektywny, bo nie daje „przewagi” w postaci przeciwdziałania. Monitorujący po prostu zgadza się na to, że dojdzie do niewłaściwego zachowania.
Lepszym, ale droższym rozwiązaniem jest monitorowanie z użyciem telewizji przemysłowej, a dodatkowo przy udziale operatora. Jego zadaniem jest ujawnienie zdarzenia w momencie, gdy do niego dochodzi, i ograniczenie skutków lub przerwanie eskalacji. Z reguły odpowiednie działania podejmują tu grupy interwencyjne lub wyznaczeni pracownicy firmy (np. przełożeni przy informacji o naruszeniu zasad BHP, ppoż. czy innych).
Aplikacje i urządzenia geolokalizacyjne
To znany i popularny GPS (Global Positioning System). Urządzenia tego typu są coraz powszechniej stosowane w organizacji pracy i podnoszeniu jej efektywności. Można dzięki nim mierzyć i badać niemal wszystko. Zabudowane w samochodach moduły GPS mogą informować o wszelkich zmianach stanu pojazdu – od włączenia i wyłączenia silnika po otwarcie wlewu paliwa. Najczęściej stosowane jest monitorowanie przebiegu oraz prędkości przejazdu. Dzięki tym dwóm parametrom można ustalić, co tak naprawdę robił pracownik i czy wykonał swoje zadania, odwiedzając zgodnie z deklaracją lub planami określone punkty. Systemy te mają jedną wadę – są umieszczone właśnie w samych pojazdach.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.