Mediacja i arbitraż – alternatywne sposoby rozstrzygania sporów
Bezkonfliktowe prowadzenie biznesu nie jest i nigdy nie będzie możliwe. Spory można jednak rozwiązywać bez udziału sądów. Polskie ustawodawstwo reguluje dwie alternatywne metody rozwiązywania sporów, mianowicie mediację i arbitraż. Rozwiązania te należy uznać za atrakcyjne przede wszystkim w tych sytuacjach, w których roztrząsanie konfliktu przed sądem powszechnym może narazić prestiż czy też dobre imię firmy, a nawet zaprzepaścić długo wypracowywane dobre relacje z kontrahentem. Dla przykładu, spór o zapłatę jednej faktury nie musi się kłaść cieniem na całej współpracy stron, jeżeli zakończy go wspólnie wypracowany kompromis. Mediacja i arbitraż są instytucjami, które stwarzają przestrzeń do wypracowywania takich właśnie kompromisów.
Zarówno mediacja, jak i arbitraż zakładają włączenie do sporu bezstronnej osoby trzeciej, która w przypadku mediacji ma za zadanie pomóc stronom w przeprowadzeniu negocjacji i znalezieniu pojednawczego rozwiązania (mediator), a w przypadku arbitrażu – rozstrzygnięcie zaistniałego sporu na zasadach wybranych i ustalonych uprzednio przez strony sporu (arbiter).
Kiedy można przeprowadzić mediację?
Mediacja może być prowadzona we wszystkich sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody, a więc również w sprawach o zapłatę oraz należności ze stosunku pracy. Tego sposobu rozstrzygania sporów nie stosuje się jednak w postępowaniach sądowych o charakterze nakazowym i upominawczym. Mediację można przeprowadzić zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego, jak i w jego trakcie, możliwe jest również przeprowadzenie mediacji po zakończeniu postępowania. Mediację prowadzi się albo na podstawie umowy o mediację, zawartej przez strony sporu, albo na podstawie postanowienia sądu, w którym kieruje on strony do mediacji.
Umowa o mediację
Umowa o mediację może mieć postać odrębnego dokumentu bądź tzw. klauzuli mediacyjnej, tj. pojedynczego zapisu umieszczonego w zawieranej przez strony umowie (np. sprzedaży czy dostawy). Ważne jest, aby umowa o mediację (bez względu na jej formę) wskazywała, co ma być przedmiotem mediacji oraz mediatora, ewentualnie sposób jego wyboru.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.