Jak motywować samego siebie?
Indywidualne pokłady motywacji może w sobie odnaleźć każdy. Bardzo ważne jest, aby wcześniej uświadomić sobie, co popycha nas do działania, a co sprawia, że odwlekamy realizację swoich celów. Jak to zrobić i w jaki sposób przejść od słów do czynów?
Dostępny jest przetłumaczony materiał kliknij tutaj, aby przejść do materiału.
Zanim przejdziemy do tematu automotywacji i tego, jak z nią pracować, musisz uściślić, co tak naprawdę cię motywuje, co przeszkadza w osiąganiu sukcesu, jakie cele sobie stawiasz, jakie masz nawyki? Motywować mogą między innymi: pieniądze, rodzina, dążenie do szczęścia, dobra materialne czy chęć rozwoju osobistego. Na początek odpowiedz sobie szczerze: Co chcesz osiągnąć? Jaki masz cel? Co powoduje, że go nie realizujesz?
Automotywacja to proces dynamiczny, na który składa się 5 obszarów:
- myślenie sprzyjające motywacji;
- właściwie postawione cele;
- umiejętność kontrolowania emocji;
- umiejętność zmiany otoczenia;
- umiejętność korzystania z własnych kompetencji.
Myślenie sprzyjające motywacji
To kluczowy element w dążeniu do celu i osiąganiu sukcesu. To, jak myślisz o danej czynności, determinuje sposób, w jaki zamieniasz te myśli na czyny. Zastanów się, czy twoje przekonania na dany temat cię wspierają, czy powodują, że odczuwasz dreszczyk podniecenia? Czy wręcz przeciwnie – blokują cię, a w głowie słyszysz głos wewnętrznego krytyka?
Weź pod uwagę 3 najmocniejsze przekonania i wypisz, jakie towarzyszą im myśli. Następnie dopisz po 5 konkretnych potwierdzeń takich myśli, które cię w nich utwierdzają. Przykładem będzie „chcę schudnąć”. Masz poczucie, że jesteś zdeterminowany, by je pogłębić. Znajdź 5 potwierdzeń ze swojego dotychczasowego życia, kiedy udało ci się być konsekwentnym i zdeterminowanym.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 84% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.