Eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Rosyjskie embargo na polską żywność to w tej chwili główny problem wielu branż, szczególnie rolno-spożywczej. Nowym kierunkiem, który daje szansę na rozwój, a także pomnożenie kapitału, są Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezwykle chłonny rynek zbytu dla polskich produktów.
Polscy przedsiębiorcy mogą zaistnieć na tym rynku na dwa sposoby: rejestrując działalność gospodarczą na terenie Polski i z tej pozycji poszukując partnera handlowego w ZEA bądź też zakładając ją bezpośrednio w tym kraju.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich utworzono specjalne wolnocłowe strefy ekonomiczne, by ułatwić inwestorom zagranicznym operacje finansowe i zakładanie firm. Gwarantują one infrastrukturę dla biznesu oraz wieloletnie wizy pobytowe dla przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich pracowników. Inwestorzy mają możliwość wymiany towarowej we wszystkich strefach wolnocłowych oraz z przedsiębiorcami z tych stref, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Regulacje prawne
Na podstawie ustawy ogólnokrajowej, która obejmuje swoim zasięgiem wszystkie 7 Emiratów i uchyla wewnętrznie obowiązujące prawo, w każdym z nich funkcjonują wolne strefy dla inwestorów zagranicznych. Regulacje w danej strefie mogą być inne niż w całym państwie. Przykładem jest Międzynarodowe Centrum Finansowe w Dubaju, gdzie obowiązuje prawo angielskie.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 78% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.