Całkowicie zdalna rekrutacja - tak czy nie?

  • W jakich etapach przebiega całkowicie zdalna rekrutacja?
  • Jakie są jej wady i zalety?
  • Jak uniknąć pułapek związanych z brakiem bezpośredniego kontaktu z kandydatem do pracy?
SS_56_16.jpg

Jeszcze rok temu praca zdalna należała do rzadkości. Z komunikatorów firmowych korzystaliśmy sporadycznie, a większość z nich nie była wystarczająco dobrze przystosowana do masowego użytkowania. Minął rok, a firmy niemal całkowicie zmieniły swój dotychczasowy tryb funkcjonowania, przestawiając się na pracę zdalną. Od 2020 r. także rekrutacja na odległość stała się dla wielu organizacji jedyną bezpieczną opcją. Z czym jednak dokładnie wiąże się jej prowadzenie?

Zdalna rekrutacja to szereg działań mających na celu pozyskanie kandydata, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej oraz zatrudnienie go, jednak z pominięciem bezpośredniego kontaktu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Pierwsza z nich to zapewnienie ciągłości procesu. Mimo chaosu wywołanego pandemią firmy, które zdecydowały się wdrożyć zdalny system rekrutacji, w dalszym ciągu mają możliwość zatrudniania nowych pracowników. Drugą zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ dzięki specjalnie zaprojektowanym systemom wspomagającym wiele działań można zautomatyzować. Dla kandydatów oznacza to brak konieczności przemieszczania się z miejsca na miejsce, a dla rekruterów możliwość znalezienia najlepszych kandydatów, bez ograniczeń geograficznych. Rekrutując online, mamy opcję sprawdzenia większej liczby osób w krótszym czasie, i to zarówno pracując synchronicznie, czyli spotykając się z kandydatem w czasie rzeczywistym online, jak i asynchronicznie, poprzez nagrania wideo.

Te ostatnie są szczególnie wygodne, ponieważ gwarantują nieograniczony dostęp do materiału. Takie rozwiązanie – w porównaniu z tradycyjną weryfikacją dokumentów aplikacyjnych – pozwala lepiej poznać kandydata i jego praktyczne umiejętności. Nagrania można także stosować w celu weryfikacji umiejętności autoprezentacji i sposobu wypowiadania się, które mają duże znaczenie m.in. na stanowiskach związanych z obsługą klienta.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 83 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 83 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 83 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 83 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM