Skąd czerpać inspiracje do tworzenia contentu, który ma pomóc handlowcowi sprzedawać?
Dobry content potrafi czasami sprzedać więcej niż niejedna rozmowa z klientem czy długie negocjacje. Trzeba tylko zadbać o to, żeby odpowiadał on na potrzeby odbiorców i angażował ich do wykonania konkretnej akcji. Skuteczne wykorzystanie przekazu tekstowego oraz wizualnego może być świetnym narzędziem sprzedażowym w rękach handlowca. Skąd czerpać inspiracje do tworzenia contentu, który zachęca do zakupu? Jak przygotować się do tego zadania?
Dobry content, czyli jaki?
Tworzenie i publikowanie interesujących materiałów, przyciągnięcie uwagi czytelników oraz budowanie zaangażowania, by stworzyć lojalną grupę odbiorców, to podstawa contentu. Treści, które sprzedają są fundamentem wszystkich działań marketingowych i handlowych, aby marka mogła się rozwijać, zdobywać zaufanie konsumentów czy zwiększać zyski. Z badań przeprowadzonych dla Brafton – amerykańskiej agencji – wynika, że 60% klientów decyzję o zakupach podejmuje na podstawie treści o ofercie stworzonych przez firmę1. Działania contentowe z każdym rokiem mają coraz większe znaczenie. Duży wpływ na tę sytuację miał wybuch pandemii koronawirusa i płynniejsze przeniesienie handlu do Internetu, co spowodowało otwieranie się nowych e-sklepów. W związku z tym przedsiębiorstwa zostały zmuszone do szukania ciekawszych rozwiązań, aby zainteresować odbiorców oraz zachęcić ich do zakupów.
Jak przygotować się do tworzenia contentu?
Analiza konkurencji
Szukanie inspiracji, obserwowanie najlepszych i weryfikowanie konkurencji to ważne elementy podczas budowania strategii content marketingowej czy optymalizacji procesów w organizacji. Warto pamiętać o benchmarkingu, czyli metodzie polegającej na zarządzaniu firmą, uwzględniając regularne porównywanie się do innych przedsiębiorstw, które stanowią bliską konkurencję, w celu naśladowania wartościowych i pozytywnych działań. Istnieją narzędzia pomagające ustalić, kto realnie jest benchmarkiem, np. Semstorm – pokazuje konkurentów, pozwala ocenić kondycję marki na tle innej oraz przeprowadzić analizę porównawczą. Wystarczy podać słowa kluczowe rywala, na które jest widoczny, jakie ma najlepsze strony i jak się reklamuje, a narzędzie rozpoczyna badania nad pozycją w wyszukiwarce.
Buyer persona i grupa odbiorców
Tworzenie treści, które odpowiadają na realne potrzeby konsumentów, ich zainteresowania oraz są inspirujące i zachęcają do lepszego poznania marki, a następnie oferty to podstawa w content marketingu. Tylko te firmy, które znają swoje persony, są w stanie dostarczać im ciekawe materiały. Stworzenie buyer persony, czyli określenie wyobrażenia typu odbiorcy kierującego się swoimi preferencjami i potrzebami, może stać się klientem, a finalnie skorzystać z propozycji sklepu. To nie tylko wytypowanie takich informacji jak wiek, płeć, sytuacja rodzinna, ekonomiczna czy miejsce zamieszkania, ale przede wszystkim chodzi o preferencje zakupowe, potrzeby lub motywacje, którymi się kieruje, podejmując decyzje o zakupach. Określenie grupy docelowej w ten sposób oraz odpowiadanie na bieżące kwestie jest kluczem do tworzenia dopasowanego i zachęcającego do kupowania contentu.
Zebranie raportów, analiz i badań
Bazowanie na raportach, badaniach czy analizach to dobry pomysł nie tylko w przypadku budowania wartościowego i eksperckiego materiału, ale też sposób na zaintrygowanie odbiorcy, a także podzielenie się z nim tym, co najcenniejsze, czyli wiedzą. Należy więc śledzić branżowe portale, gdzie znaleźć można wyniki badań bądź analizy oraz obserwować specjalistów. To pomaga być na bieżąco z aktualnościami na rynku, weryfikować trendy, jak i ważne pojęcia, które staną się dobrym uzupełnieniem do przygotowanych merytorycznych treści poradnikowych, inspiracyjnych czy na media społecznościowe.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 73% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.