14 sportowców, z których warto czerpać inspirację
Co mają ze sobą wspólnego handlowiec i sportowiec? I jeden, i drugi walczy o wynik. Jeżeli nie sprzedajesz, to możesz mieć najlepszy kontakt z szefem, a i tak twoje dni w firmie są policzone. Podobnie w sporcie – nie ma wyników, nie ma kariery. Dlatego warto przyjrzeć się kilku sportowcom, bo możemy się od nich wiele nauczyć.
Nie myśl, że najtwardsi nie mogą wpaść w dołek
Panuje przekonanie, że osoba silna psychicznie nie może mieć problemów psychicznych. To nieprawda – chyba nikt nie powie, że sportowcom brak silnej woli i determinacji. A jednak i wśród nich zdarzają się osoby chorujące na depresję.
1. Mamed Khalidov
Uważany za najlepszego polskiego zawodnika MMA, w 2016 r. przerwał karierę na kilka miesięcy ze względu na problemy osobiste. W wywiadzie mówił: „Może nienormalne jest to, że o tym powiedziałem? Ludzie przecież wolą siedzieć cicho, bo traktują depresję jako słabość. Ale nie jestem robotem”. Jednak po jakimś czasie powrócił do klatki i nadal walczy.
2. Justyna Kowalczyk
Biegaczka narciarska, mistrzyni świata i multimedalistka olimpijska, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. W 2014 r. otwarcie zaczęła mówić o swojej depresji, bezsenności, braniu leków i kontaktach z psychiatrą i psychoterapeutą. Obecnie, po zakończeniu kariery sportowej, zajmuje się trenowaniem reprezentantek Polski w biegach narciarskich.
3. Tyson Fury
Były mistrz świata w boksie organizacji WBO, IBO, IBF, po wygranej walce z Władimirem Kliczko miał problem z depresją i narkotykami (kokainą). Oprócz tego walczył z nadwagą. W wywiadzie w październiku 2016 r. powiedział: „Mam maniakalne stany depresyjne. Każdego dnia mam nadzieję, że ktoś mnie zabije, zanim ja popełnię samobójstwo. Myślę o tym każdego dnia i gdybym nie był chrześcijaninem, to zabiłbym się w pięć sekund”. Zdołał jednak powrócić do formy i w maju 2017 r. zaczął znowu wygrywać walki.
Co z tych historii możesz wyciągnąć dla siebie? Nawet ludzie o żelaznej woli miewają chwile słabości – to żaden wstyd. Jeśli przydarzy ci się spadek sprzedażowej formy – nie trać nadziei. Z każdą, nawet najtrudniejszą sytuacją możesz sobie poradzić. Czasem potrzeba na to mniej, czasem więcej czasu i pomocy specjalisty, jednak nigdy nie należy się poddawać.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.