Mój pierwszy przetarg
Zgodnie z Prawem zamówień publicznych udział w przetargu może wziąć każdy wykonawca, czyli osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.
Drugą stroną postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zamawiający – podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie procedury przetargowej. Jako gospodarz postępowania określa m.in., jakie warunki należy spełnić, żeby wziąć w nim udział. Ich celem jest umożliwienie zamawiającemu dokonania obiektywnej oceny zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Zamawiający jest jednak zobligowany przepisami ustawy do pamiętania o proporcjonalności stawianych przez siebie warunków udziału oraz środków dowodowych wymaganych od wykonawców w stosunku do przedmiotu zamówienia. Stawiane w postępowaniu wymagania nie mogą bowiem ograniczać dostępu do zamówienia wykonawcom, którzy są zdolni do jego realizacji.
Podstawowe warunki dopuszczające do ubiegania się o zamówienia
W ostatniej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z 22 czerwca 2016 r. ustawodawca przeredagował i doprecyzował przepisy dotyczące warunków udziału w postępowaniu. Aktualnie, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, a także nie podlegają wykluczeniu. Z kolei w ust. 1b omawianego artykułu określony został zamknięty katalog warunków, jakie mogą zostać określone w postępowaniu. O udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki dotyczące:
- kompetencji lub uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile to wynika z odrębnych przepisów,
- sytuacji ekonomicznej lub finansowej,
- zdolności technicznej lub zawodowej.
Warunki podmiotowe
W art. 24 ust. 1 ustawy w punktach 12-23 zawarto z kolei obligatoryjne, a w art. 24 ust. 5 w punktach 1-8 fakultatywne podstawy do wykluczenia wykonawcy. Podobnie jak warunki określone w art. 22 ust. 1b ustawy, również te wynikające z art. 24 ust. 1 zaliczają się do tak zwanych warunków podmiotowych. Jak sama nazwa wskazuje, odnoszą się one do podmiotu, który ma wykonywać zamówienie i dlatego ich niespełnienie skutkuje wykluczeniem wykonawcy z postępowania. Warunki podmiotowe można podzielić na pozytywne i negatywne. Pierwsze z nich służą kwalifikacji podmiotowej wykonawcy w zakresie wymaganych uprawnień, potencjału czy sytuacji ekonomicznej gwarantujących należyte wykonanie zamówienia (art. 22 ust. 1b). Warunki negatywne wiążą się z brakiem okoliczności stanowiących podstawę do wykluczenia wykonawcy z postępowania. Regulacji tego rodzaju warunków służy właśnie art. 24 ustawy, w którym został zawarty katalog przesłanek, które muszą zostać spełnione, żeby wykonawca nie został wykluczony z postępowania.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 68% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.