Employer branding - przyciągnij wizerunkiem, zatrzymaj kulturą organizacyjną
- Czym jest employer value proposition i jak ją zdefiniować?
- Jak usprawnić proces rekrutacji?
- Na czym polega preboarding?
Nie od dziś wiadomo, że kluczowym zasobem w walce o rynkową przewagę są ludzie. Liczba zatrudnionych wykwalifikowanych specjalistów przekłada się na realne wyniki finansowe całej organizacji.
Przez rozwój technologii i cyfryzacji rywalizacja firm o najbardziej utalentowanych kandydatów stała się bardziej globalna i zacięta. Mimo napływu uchodźców z Ukrainy w Polsce nadal możemy zauważyć deficyt wykwalifikowanych pracowników w wielu kluczowych obszarach gospodarki. Szczególny brak specjalistów widać wśród stanowisk związanych z programowaniem i analizą danych.
Należy zauważyć, że coraz trudniej zabiega się o uwagę kandydatów, którzy z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi – jasno formułują swoje oczekiwania względem pracodawców, wiedzą, jak ma wyglądać ich wymarzone miejsce pracy, z chęcią czytają opinie w Internecie i dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w danej organizacji. Często opinia o firmie jest decydującym czynnikiem wpływającym na to, czy dany kandydat złoży w niej swoje CV – to dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiedni wizerunek marki pracodawcy – employer branding.
Employer branding – jedna definicja to za mało
Employer branding to szereg działań, które mają na celu przyciągnąć, pozyskać, zatrzymać wykwalifikowanego pracownika w naszej organizacji i sprawić, że stanie się ona pracodawcą z wyboru. Działania employer brandingowe możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne, a ich głównym zadaniem jest budowa pozytywnego wizerunku marki pracodawcy.
Employer branding wewnętrzny jest skierowany do obecnej kadry – w celu zatrzymania wykwalifikowanych pracowników w organizacji poprzez takie działania, jak: aktywne budowanie przyjaznego środowiska pracy oraz zwiększanie zaangażowania, poziomu satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy.
Employer branding zewnętrzny jest skierowany do kandydatów. Ma za zadanie wypromować markę pracodawcy i przyciągnąć utalentowanych specjalistów do firmy. W tym celu wykorzystuje się między innymi social media, zakładkę kariera na firmowej stronie internetowej, kampanie na LinkedIn, serwisy rekrutacyjne, udział w targach pracy i eventach tematycznych.
Tylko poprzez zaplanowanie spójnych działań wewnętrznych i zewnętrznych firmy jesteśmy w stanie osiągnąć sukces – zwiększyć atrakcyjność marki pracodawcy na rynku kandydatów i zmniejszyć rotację pracowników.
Employer branding a humanizacja marki
Na rynku od kilku lat możemy zauważyć pewien ciekawy trend – marki stają się coraz bardziej ludzkie. Rewolucja cyfrowa sprawiła, że wzrosła świadomość klientów, którzy chcą wiedzieć, co kryje się za ich ulubionymi produktami/usługami. W dzisiejszych czasach nie wystarczy chwytliwa reklama i wysokiej jakości produkty/usługi. Klienci oczekują od marki czegoś więcej: transparentności, produktów wytworzonych w sposób etyczny i z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ponadto konsumenci chcą wiedzieć, czy firma dba o swoich pracowników, czy też panuje w niej wyzysk i niewolnicze warunki pracy.
Podobne zjawisko możemy zaobserwować na rynku pracownika. Kandydaci chcą pracować dla firm, które poza atrakcyjnym wynagrodzeniem i przyjaznym środowiskiem pracy oferują wartości zgodne z ich stylem życia, z którymi sami mogą się identyfikować.
Już teraz możemy zauważyć, że pomiędzy strategią marki a strategią employer brandingową zachodzi w wielu obszarach synergia. Doświadczenia klienta przekładają się na opinie kandydata o marce i odwrotnie. Jednym z najważniejszych etapów definiowania strategii employer brandingowej i czynnikiem, który istotnie wpływa na atrakcyjność marki wśród kandydatów, są wartości marki pracodawcy – employer value proposition.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.