Wideorekrutacja – nowoczesne narzędzie optymalizacji procesów rekrutacyjnych
Zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną każdego interesującego kandydata jest niezmiernie trudne do zrealizowania, a w przypadku ograniczenia czasowego wręcz niemożliwe. Z tego powodu coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się wideorekrutacja, która w łatwy sposób pozwala zautomatyzować i zdecydowanie skrócić proces rekrutacji.
Prowadząc rekrutację, nierzadko można się spotkać z sytuacją, w czasie której już samo powitanie pozwala na negatywną ocenę kandydata. Niemiła aparycja, niedbały wygląd czy niestosowne zachowanie – to elementy, o których aplikant nie informuje w CV. Przed zaproszeniem kandydata na rozmowę staramy się dokładnie przeanalizować jego CV, a także wykonujemy wstępną preselekcję telefoniczną. Tym większe rozczarowanie, gdy kandydat okazuje się zupełnie inną osobą niż wynikało to z krótkiej rozmowy telefonicznej. Wideorekrutacja pozwala na minimalizowanie tego typu okoliczności. Narzędzie to pozwala na poznanie kandydata jeszcze przed spotkaniem osobistym.
Wygodne dla kandydata
Jak pokazują badania zrealizowane na zlecenie ZapraszamNaRozmowe.pl, blisko 90% kandydatów1 odczuwa stres w związku z rozmową kwalifikacyjną. Dzięki wykorzystaniu wideorekrutacji proces selekcyjny można stopniować, a co za tym idzie, zmniejszyć dyskomfort kandydatów. Możliwość udzielania odpowiedzi na pytania w domowym zaciszu jest sytuacją komfortową dla potencjalnego pracownika i pozwala mu na przygotowanie ciekawego i kreatywnego nagrania. Co więcej, najlepsi na rynku kandydaci najprawdopodobniej nie pozostają aktualnie bez pracy. Telefoniczne rozmowy preselekcyjne przeprowadzane w godzinach pracy nie sprzyjają swobodnej konwersacji. Wideorekrutacje zaś dają kandydatom możliwość zaprezentowania swojej sylwetki w dowolnie wybranym czasie.
Rekrutacja online w brytyjskim Post Office
Brytyjski odpowiednik Poczty Polskiej co roku przed okresem świątecznym, w tzw. peak time, zatrudnia dodatkowo nawet kilkuset tymczasowych pracowników. W 2014 roku z otrzymanych 20 000 aplikacji dział rekrutacji do etapu wideorekrutacji zaprosił ok. 1400 kandydatów. W ciągu 2 tygodni w formie nagrań zostało przesłanych 550 odpowiedzi. Wynik ten jasno wskazuje skalę oszczędności czasu i pieniędzy na organizacji rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami.
Przypisy / Źródła
- Dane z raportu opracowanego na zlecenie zapraszamnarozmowe.pl. Na podstawie badań Grupy ARC przeprowadzonych w terminie: 15.05-29.07.2015. Analizą objęto grupę 1022 Polaków w wieku 18-55 lat.