W pułapce konsekwencji
- Jak wycofać się z wprowadzonej zmiany i nie stracić autorytetu?
- Jakie warunki muszą być spełnione, aby zmiana się powiodła?
Mój dobry znajomy, doskonale zorientowany w meandrach najwyższych pięter korporacyjnego świata, zwykł mawiać, że kiedy nie ma wyników i udziałowcy obawiają się o los swoich udziałów, należy przeprowadzić restrukturyzację albo wprowadzić skomplikowane narzędzie zarządcze po to, by zyskać czas, ale przede wszystkim nie przyznać się do popełnionego błędu. To oczywiście anegdota, ale dobrze obrazuje sposób podejścia do własnych, nietrafionych decyzji. W artykule postaram się wykazać, że wycofanie się z wprowadzonych zmian nie musi być złym rozwiązaniem, na którym traci prestiż, a wręcz przeciwnie, można w ten sposób zyskać szacunek współpracowników i przełożonych.
Panta rhei, czyli zmiana jest nieuchronna
Już Heraklit z Efezu, żyjący około pięciuset lat przed naszą erą, wiedział, że nic nie jest stałe. Zmiana jest naturalnym procesem i siłą napędową rozwoju cywilizacyjnego. Przekłada się to oczywiście na funkcjonowanie przedsiębiorstwa i jego poszczególnych działów. Firma nie będzie się rozwijać, jeśli nie będzie w permanentnej zmianie. Warto wiedzieć, jakie warunki muszą być spełnione, aby zmiana się powiodła. W pracy Gdy góra lodowa topnieje. Wprowadzanie zmian w każdych okolicznościach John Kotter, Holger Rathgeber, Peter Mueller (wyd. Onepress) wskazują osiem zasad, które mają gwarantować powodzenie procesowi zmian.
[1] Przygotuj teren.
- Wywołaj poczucie niezwłoczności działań. Pomóż innym dostrzec potrzebę zmian i konieczność natychmiastowego działania.
- Stwórz zespół kierujący. Upewnij się, że istnieje wystarczająco silna grupa, która może pokierować procesem wprowadzania zmian.
[2] Zdecyduj, co robić.
- Opracuj wizję i strategię zmian. Wyjaśnij, na czym będzie polegała różnica pomiędzy przeszłością, a przyszłością i w jaki sposób można urzeczywistnić wizję przyszłości.
[3] Zapoczątkuj działania.
- Przekaż wizję i zdobądź poparcie. Upewnij się, że jak najwięcej osób rozumie i akceptuje wizję oraz strategię.
- Zmobilizuj wszystkich do działania. Usuń jak najwięcej barier, aby ci, którzy chcą urzeczywistniać wizję, mogli to robić.
- Osiągaj krótkookresowe sukcesy. Jak najszybciej osiągnij widoczny, jednoznaczny sukces.
- Nie spoczywaj na laurach. Po pierwszych sukcesach nakłaniaj do dalszych, jeszcze efektywniejszych działań. Nie ustawaj w inicjowaniu kolejnych zmian, dopóki wizja nie przerodzi się w rzeczywistość.
[4] Utrwal wyniki.
- Stwórz nową kulturę. Promuj nowe zachowania i upewniaj się, że ludzie postępują w oczekiwany sposób, dopóki nowe metody nie zastąpią starych, ugruntowanych zwyczajów.
Nawet pobieżnie analizując te zasady, widać jak wiele pułapek czeka innowatora i jak dużo siły i konsekwencji wymaga proces zmian. Potrzebuje również nieustanej kontroli wyników na każdym etapie realizacji. W jakimś stopniu ogranicza to ryzyko niepowodzenia. Czasem jednak ze zmiany trzeba się wycofać. Co wtedy?
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 66% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.